pravo21.cz

Newsletter Práva21

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

zasíláme Vám výběr nejzajímavějších článků, které jsme v červenci publikovali. S prezidentkou soudcovské unie Danielou Zemanovou jsme si v Podcastech21 povídali o jejím působení na Nejvyšším správním soudě, přeložení na Městský soud v Praze spojeném se změnou agendy a psychohygieně soudců. Psali jsme o činnosti Veřejného ochránce práv v rámci národního preventivního mechanismu a jeho návštěvách v zařízeních, ve kterých jsou umístěné osoby omezené na svobodě. Upozornili jsme na kontroverzní nálezy Ústavního soudu, které by mohly umožnit věcný přezkum exekučních titulů v exekučním řízení. V rubrice Domov a svět jsme se zaměřili na hranice Evropské unie a zvláštní právní režimy území ležících tisíce kilometrů od starého kontinentu. Přinesli jsme i souhrn nejdůležitějších legislativních novinek za květen a červen 2019.

Začtěte se a zaposlouchejte do toho nejlepšího, co jsme pro Vás v červenci připravili.

Josef Bártů
zástupce šéfredaktorky

redakce@pravo21.online

Rozhovory

Podcasty21 s Danielou Zemanovou: Mrzí mě rozhodnutí, na která jsem si nedala dost času

V pátém dílu Podcastů21 přinášíme rozhovor s prezidentkou Soudcovské unie, Danielou Zemanovou. S paní Zemanovou jsme se sešli na Městském soudě v Praze, kam se nechala přeložit po dvanácti letech u Nejvyššího správního soudu. Jak velká změna to pro ni byla? Čemu se ráda věnuje ve volném čase a co by měl dělat soudce, aby nevyhořel? To i mnohé další se dozvíte v našem Podcastu21.

Čtěte více

Právo

Veřejný ochránce práv navštěvuje zařízení, ve kterých se nacházejí osoby omezené na svobodě. Zjistil několik porušení

Špatnému zacházení s osobami omezenými na svobodě brání národní preventivní mechanismus. Jeho činnost je v České republice svěřena veřejnému ochránci práv. V zařízeních cizinecké detence a u ústavního ochranného léčení chybí nezávislý dozor a ochrana před pokračováním případného zásahu do práv umístěných osob. Zvlášť neutěšená je situace v sociálních službách.

Čtěte více
 

Právo

Otevřela se Pandořina skříňka věcného přezkumu exekučních titulů v exekučním řízení? To ukáže až čas

Ročně se zahájí více než půl milionu nových exekučních řízení. [1] Judikatury týkající se exekucí stále přibývá. Ani Ústavní soud v prvních měsících tohoto roku nelenil a v oblasti exekučního práva vydal řadu zajímavých, a do jisté míry i kontroverzních rozhodnutí. Na dvě z nich se podíváme na následujících několika řádcích. 

Čtěte více

Domov a svět

Chystáte se na dovolenou do EU? Řekneme vám, kde leží její hranice

Kde myslíte, že je nejjižnější bod Evropské unie? Na Krétě, Sicílii, nebo Maltě? V Andalusii? Odpověď vás možná překvapí, ale nejjižnější bod EU leží ve Francii, a to celých 21 stupňů na jih od rovníku, nedaleko Madagaskaru na ostrově Réunion. Ten je pouze jedním z řady míst s mnohdy nečekanými (a složitými) vazbami k Evropské unii.

Čtěte více

Právo

Legislativní novinky za květen a červen: E-neschopenka a církevní restituce

Květen a červen přinesly dlouho projednávané a kontroverzní předpisy. Nemocenské pojištění se dočkalo elektronické neschopenky a církev zase zdanění restitučních náhrad. 

Čtěte více
E-mail  pravo21@pravo21.cz E-mail  spolek@pravo21.cz

© 2024
Masarykova univerzita

Facebook     Twitter     Instagram     RSS     SoundCloud     LinkedIn