pravo21.cz  |  3. 11. 2021, 18:34

Newsletter Práva21

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

představujeme vám přehled nejčtenějších článků a nejposlouchanějších podcastů publikovaných v měsíci říjnu. Nejvíce vás zaujal článek o trestní odpovědnosti nájemce za setrvání v bytě po skončení nájmu. Po krátké odmlce se vrátily vaše oblíbené Podcasty21. Honza si tentokrát pozval Jiřího Helána a Pavla Kroupu, partnery advokátní kanceláře KROUPAHELÁN. Psali jsme o novém zákoně přijatém ve státě Texas, který zakazuje potraty po 6. týdnu těhotenství. V dalším ze série článků Humans of PrF jsme představili dobrovolnici Kateřinu Dračkovou, která prozradila, co ji k dobrovolnictví přivedlo a proč je podle ní důležité nebýt lhostejný a pomáhat ostatním. Zabývali jsme se i mezistátní špionáží a jejím přechodem do kybernetického prostoru.

Začtěte se a zaposlouchejte do toho nejlepšího, co jsme pro vás v říjnu připravili.

Josef Bártů
zástupce šéfredaktorky

pravo21@pravo21.cz

Právo

Trestní odpovědnost nájemce za setrvání v bytě po skončení nájmu

Při skončení nájmu má nájemce povinnost se z bytu odstěhovat. Pokud tak neučiní, pronajímatel se může bránit žalobou na vyklizení. Není však oprávněn nájemci vyměnit zámek nebo mu vystěhovat věci před byt. V takovém případě by se dopustil trestného činu porušování domovní svobody. Někteří nájemci toho využívají, s vystěhováním nespěchají a čekají na předžalobní výzvu či zahájení soudního řízení, v krajním případě až na pravomocný rozsudek, v němž jim bude uložena povinnost byt vyklidit. I tímto jednáním se však sami mohou dopustit trestného činu.

Čtěte více

Podcasty21

Pavel Kroupa a Jiří Helán: Chceme vybudovat kancelář, na kterou se bude vzpomínat

Podcasty21 vám přináší rozhovor s Jiřím Helánem a Pavlem Kroupou, partnery advokátní kanceláře KROUPAHELÁN. Prozradili, co je přivedlo do společné kanceláře, jak jejich byznys poznamenala pandemie covid-19 i proč nemají v místnostech odpadkové koše. Pavel Kroupa je současně kandidátem platformy Komora 2.0 do vedení České advokátní komory. Povídali jsme si také o jeho motivaci ke kandidatuře.

Čtěte více
 

Společnost

Heartbeat bill nabyl účinnosti. Jak se Texasu prozatím podařilo obejít soudní přezkum?

Velkým tématem USA se stal v posledních pár týdnech texaský zákon, který zakazuje interrupce po 6. týdnu těhotenství. Je příkladem tzv. heartbeat bills, tedy zákonů, které omezují interrupci poté, co je možné detekovat srdeční tep plodu. Texaský zákon se ale od ostatních heartbeat bills významně liší, zakotvuje totiž pouze civilní odpovědnost. Jak na zákon reagoval Nejvyšší soud USA a jaké jsou jeho praktické dopady?

Čtěte více

Studium

Humans of PrF: Kateřina Dračková

Blogy Humans of… odkrývají příběhy skutečných lidí po celém světě, zachycují jejich myšlenky, rozmanitost. Okénko Humans of PrF takto zachycuje naše kolegy z právnických fakult a přináší tím pohled pod povrch ve světě mnohdy uniformních a uhlazených právníků. Kateřina Dračková se dlouhodobě aktivně věnuje dobrovolnictví. Prozrazuje, co ji k tomu přivedlo a proč je podle ní důležité nebýt lhostejný a pomáhat ostatním.

Čtěte více

Mezinárodní špionáž ve 21. století: proměna druhého nejstaršího řemesla s přesunem do kybernetického prostoru 1. díl

Špionáž bývá někdy označována jako druhé nejstarší řemeslo a bez nadsázky lze říct, že je to aktivita stará jako lidstvo samo. Přesto dodnes není na úrovni mezinárodního práva regulována jedinou úmluvou či jiným dokumentem. Představuje tak šedou zónu, která je tiše ignorována a tolerována. S přesunem špionážních aktivit do kybernetického prostoru se ale zdá, že státy mohou indiferentním postojem víc ztratit než získat.

Čtěte více
E-mail  pravo21@pravo21.cz E-mail  spolek@pravo21.cz

© 2024
Masarykova univerzita

Facebook     Twitter     Instagram     RSS     SoundCloud     LinkedIn