pravo21.cz  |  1. 5. 2024, 23:41

Newsletter Práva21

Milé čtenářky, milí čtenáři,


přišel první máj, lásky čas, a s ním i tradiční newsletter Práva21 s tím nejoblíbenějším, co jsme v uplynulém měsíci vydali. Natálie Polanská se ve svém článku věnovala judikatuře Soudního dvora Evropské unie k právu životního prostředí. Veronika Civínová a Ondřej Kučera z advokátní kanceláře KLB Legal sepsali odpovědi na deset nejčastějších otázek z oblasti investičního práva. Filip Melzer s Petrem Bezouškou zabrousili ve své podcastové sérii Judikatúra do tématu mimořádného vydržení. V Praze se již podvanácté konala soutěž Olympiáda lidských práv, v níž středoškoláci soutěží ve psaní esejí a argumentaci nad hodnotovými otázkami současné doby. Oblast novací a narovnání, a zejména jejich formální podobu, prozkoumali v Judikatúře Filip Melzer a Petr Bezouška.

Zamilujte se spolu s námi do článků a podcastů, které jsme vám v dubnu představili.

Jakub Novák
redaktor

pravo21@pravo21.cz

Právo

Vliv Soudního dvora Evropské unie na ochranu životního prostředí

Ochrana životního prostředí je v současnosti stěžejním tématem a dotýká se různých vědeckých i sociálních oblastí, právo nevyjímaje. Z právního hlediska hraje klíčovou roli zejména Evropská unie, která se životním prostředím zabývá nejen v akčních plánech* a hojně vydávané legislativě, ale také v rozhodovací činnosti Soudního dvora. Ten může postihovat všechny členské státy, které porušují unijní předpisy. V jakých soudních řízeních tak může Soudní dvůr učinit, jak postih vypadá v praxi a jaký dopad může celý proces mít, se čtenáři dozví v následujících odstavcích.

Čtěte více

Právo

10 nejčastějších otázek o investičních společnostech

Chystáte se začít podnikat na finančním trhu a zajímá vás, zda budete pro svůj projekt potřebovat licenci? Následující článek odpovídá na 10 otázek, které vás mohou napadnout v souvislosti s finančním právem. Připravili jej pro vás Veronika Civínová a Ondřej Kučera z advokátní kanceláře KLB Legal.

Čtěte více
 

Judikatúra

Mimořádné vydržení

V tomto díle podcastu Judikatúra zabrousili autoři do oblasti věcných práv. Povídali si o několika rozhodnutích, v nichž Nejvyšší soud vytyčil směr, jak posuzovat předpoklady mimořádného vydržení, zejména otázku nepoctivého úmyslu. Kromě pilotního rozhodnutí, které již bylo publikováno i v zelené sbírce, je dobré podívat se i do těch, která na něj navázala: NS 22 Cdo 2307/2022, NS 22 Cdo 286/2024.

Čtěte více

Studium

Olympiáda lidských práv již po dvanácté!

V sobotu 23. března 2024 se konalo již dvanácté finále a superfinále Olympiády lidských práv. Pokud jste o Olympiádě neslyšeli a jste student střední školy, rozhodně neváhejte a seznamte se. Jedná se o jedinečnou zkušenost, která může i nahradit přijímačky!

Čtěte více

Judikatúra

Požadavek na formu novace

V § 1906 OZ se stanoví, že ujednání o novaci a narovnání vyžaduje písemnou formu, byl-li i původní závazek zřízen v písemné formě, nebo činí-li se o právu již promlčeném. Výkladem tohoto pravidla se zabýval nedávno i Nejvyšší soud. A Petr Bezouška s Filipem Melzerem se na jeho základě pokusí mj. vysvětlit, jaký je vztah tohoto pravidla k § 564 OZ, co je to privativní novace a jak se liší od kumulativní novace a prosté změny závazku.

Čtěte více
E-mail  pravo21@pravo21.cz E-mail  spolek@pravo21.cz

© 2024
Masarykova univerzita

Facebook     Twitter     Instagram     RSS     SoundCloud     LinkedIn