pravo21.cz  |  4. 5. 2022, 11:57

Newsletter Práva21

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

představujeme Vám přehled nejčtenějších článků a nejposlouchanějších podcastů, které jsme v dubnu publikovali. Filip Melzer a Petr Bezouška v podcastu Judikatúra komentovali rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 23. 3. 2022, sp. zn. 23 Cdo 1001/2021. Dovolací soud se v něm zabýval používáním výrazů „má se za to“ a „považuje se za“ ve smlouvách. V nejnovějším díle Podcastů21 si Jan Šlajs povídal s bývalými předsedy a současným předsedou Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou, Michalem Mazancem a Karlem Šimkou. Ti odpověděli mimo jiné na otázku, kdo při tvorbě Ústavy přišel s myšlenkou obnovit Nejvyšší správní soud a jak tento soud vznikal. V souvislosti s přílivem uprchlíků z Ukrajiny jsme psali o dočasné ochraně jako možnosti jeho řešení. Ve spolupráci s naším partnerem Evolio jsme představili výsledky dotazníkového šetření provedeného mezi advokátními kancelářemi. Nechyběly v něm otázky na jejich chod, spokojenost zaměstnanců i cíle. Rozebrali jsme i základní práva a povinnosti cizinců, kteří přicházejí do České republiky v důsledku válečného konfliktu na území Ukrajiny.

Začtěte se a zaposlouchejte do toho nejlepšího, co jsme pro Vás v dubnu připravili.

Josef Bártů
zástupce šéfredaktorky

pravo21@pravo21.cz

Judikatúra

Judikatúra: Právní domněnky a neplatnost

V tomto díle Filip Melzer a Petr Bezouška rozebrali rozsudek, ve kterém Nejvyšší soud rozhodl, že výrazy jako „má se za to“ nebo „považuje se za“ užité ve smlouvě nezpůsobují automaticky jejich neplatnost.

Čtěte více

Podcasty21

Podcasty21: Debata s předsedy Nejvyššího správního soudu

Kdo při tvorbě Ústavy přišel s myšlenkou obnovit Nejvyšší správní soud a jak tento soud vznikal? Jak se správní soudnictví popralo s pandemií covid-19 a jaké by mělo být jeho místo v soudní soustavě? To a mnoho dalšího se dozvíte v debatě Jana Šlajse s bývalými předsedy a současným předsedou Nejvyššího správního soudu Josefem Baxou, Michalem Mazancem a Karlem Šimkou.

Čtěte více
 

Právo

Dočasná ochrana jako řešení hromadného přílivu válečných uprchlíků z Ukrajiny

Začátkem března 2022 Rada EU poprvé aktivovala institut dočasné ochrany pro osoby prchající před válkou na Ukrajině.[1] Co to přesně je a proč jej potřebujeme? Jak na to reagoval český zákonodárce a co to znamená pro Ukrajince přijíždějící do České republiky? Jak se dočasná ochrana liší od doplňkové ochrany a jaké výhody nabízí Ukrajincům ve srovnání s dříve udělovaným vízem strpění? Odpovědi nabízí tento článek.

Čtěte více

Společnost

Jak ovlivnila pandemie covid-19 chod advokátních kanceláří?

Zajímá vás, jak advokáti nahlížejí na své podnikání? Jak jsou spokojeni se svou prací a jaké mají cíle? Podívejte se na výsledky průzkumu, který mezi advokátními kancelářemi provedlo Evolio ve spojení s platformou Právo21.

Čtěte více

Právo

Základní práva a povinnosti pracovníků z Ukrajiny

V dnešním článku si rozebereme základní práva a povinnosti cizinců, kteří přicházejí do České republiky v důsledku válečného konfliktu na území Ukrajiny. Musíte mít pracovní oprávnění? Na co myslet při uzavírání pracovní smlouvy? A na co si dát při hledání práce pozor?

Čtěte více
E-mail  pravo21@pravo21.cz E-mail  spolek@pravo21.cz

© 2024
Masarykova univerzita

Facebook     Twitter     Instagram     RSS     SoundCloud     LinkedIn