pravo21.cz  |  7. 8. 2022, 15:18

Newsletter Práva21

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

v tomto newsletteru představujeme nejčtenější články a nejposlouchanější podcasty, kterým jste se v červenci věnovali. Tím nejčtenějším se stal článek Pavla Kandalce o češtině v právních textech a nejčastějších chybách v nich. Často jste poslouchali podcast s Davidem Kolumberem, který mluvil o právních dějinách a jejich důležitosti nebo o tom, jak se řídí soud. V sérii Judikatúra představili Filip Melzer a Petr Bezouška rozhodnutí Nejvyššího soudu ze dne 19. 4. 2022, sp. zn. 23 Cdo 2042/2020, které se věnuje odpovědnosti za vady a omyl. Připomněli jsme si rovněž podcast s americkou profesorkou práva Nadine Strossen v přeloženém přepisu tohoto dílu. Četli jste rovněž článek Nikol Horákové a Svatavy Veverkové o obchodních podmínkách ve smlouvách.

Začtěte se a zaposlouchejte do toho nejlepšího, co jsme pro Vás v červenci připravili, a vstupte s námi do druhé půlky léta.

Jakub Novák
redaktor

pravo21@pravo21.cz

Kultura

O tečce, která není

Říká se, že psaní právních textů není detektivka a pachatel by měl být odhalen hned v úvodu. Nebudu tedy otálet a rovnou prozradím pointu následujícího textu. Je jím sdělení, že za slovem viz se nepíše tečka. Následující text je o této tečce, která není. Je to tedy vlastně text o ničem.

Čtěte více

Podcasty21

David Kolumber: Baťovi vděčíme za mnohé. Určité postupy byly ale diskutabilní

Pozvání do pořadu Podcasty21 přijal David Kolumber. Místopředseda Okresního soudu ve Zlíně a právní historik. Pokud vás zajímá, k čemu je praktickému právníkovi znalost dějin, jak se dělá historickoprávní výzkum či jak funguje management soudu, je tento díl právě pro vás. Odborným zájmem Davida Kolumbera je koncern Baťa, a proto přišla řeč také na jeho odkaz a obraz.

Čtěte více
 

Judikatúra

Odpovědnost za vady a omyl

Soudci nemohou komentovat rozhodnutí svých kolegů, advokáti si nemohou dovolit mít pověst kritiků soudních rozhodnutí. Filip Melzer a Petr Bezouška již tuto pověst mají. Vydejte se s nimi na túru světem aktuální judikatury. Nyní o vztahu úpravy odpovědnosti za vady a omylu. Podle rozsudku Nejvyššího soudu ze dne 19. 4. 2022, sp. zn. 23 Cdo 2042/2020 může poctivý kupující uplatnit námitku relativní neplatnosti kupní smlouvy pro omyl týkající se sjednaných vlastností kupované věci.

Čtěte více

Rozhovory

Nadine Strossen: Svobodu projevu potřebujeme pro ochranu menšin

Jak bychom měli pracovat se svobodou projevu? Kdy ji lze omezit a kdy to naopak nedělat? Měli by mít lidé právo popírat holocaust nebo válku na Ukrajině? O tom si Jan Šlajs povídal s profesorkou newyorské univerzity a emeritní prezidentkou American Civil Liberties Union Nadine Strossen.

Čtěte více

Právo

Obchodní podmínky: jak je použít a co do nich dát

Prodáváte zboží nebo služby spotřebitelům a zvažujete použití obchodních podmínek? Poradíme vám, na co si dát pozor, aby vaše obchodní podmínky sloužily přesně k tomu, co potřebujete.

Čtěte více
E-mail  pravo21@pravo21.cz E-mail  spolek@pravo21.cz

© 2024
Masarykova univerzita

Facebook     Twitter     Instagram     RSS     SoundCloud     LinkedIn