pravo21.cz  |  4. 3. 2024, 13:54

Newsletter Práva21

Milé čtenářky, milí čtenáři,


i když to podle počasí nevypadá, teprve skončila zima a jaro teprve počíná. I proto si s námi ještě připomeňte, co jsme vám v únoru přinesli. Viktor Typlt se vrátil k tématu zdravotnických omezení homosexuálů při darování, tentokrát orgánů. Filip Melzer s Petrem Bezouškou si pozvali do svého podcastu Judikatúra profesora Karla Eliáše, se kterým si povídali o přípravách rekodifikace občanského zákoníku. Už tradičně se v únoru konalo předávání ocenění Flamma pro inspirativní právničky - a my byli u toho!  U Judikatúry ještě zůstaneme - kromě rekodifikace se duo Melzer & Bezouška věnovalo také odstoupení od konkurenční doložky v pracovním právu. V neposlední řadě jsme vám přinesli článek Sebastiána Okruhlici k procesnímu institutu sdíleného důkazního břemene.

Přivítejte slunce a jaro s úsměvem na tváří a Právem21 v srdci, tak jako my.

Jakub Novák
redaktor

pravo21@pravo21.cz

Právo

Krev ne, ale orgány gayové darovat mohou

Pohlavní styk mezi muži je považován za rizikové sexuální chování. Šest až dvanáct měsíců po takovém styku není gayům umožněno darovat krev. Při posuzování vhodnosti dárce orgánů však jeho sexuální aktivita nehraje roli.

Čtěte více

Judikatúra

Judikatúra: povídání s prof. Karlem Eliášem

Občanský zákoník je účinný již 10 let. Dlouhá doba v lidském životě, krátká v životě zákoníku. Filip Melzer a Petr Bezouška se kolem jeho přípravy trochu ochomýtali, ale oba se zapojili až později, když už byl hotový první návrh. A tak si s prof. Eliášem povídali nejen o tom, co všichni prožili, ale především o tom, jak to všechno začalo.

Čtěte více
 

Společnost

Ocenění Flamma pro inspirativní právničky má šest nových laureátek. Do Síně slávy vstoupila Eliška Wagnerová

Mezi letošními laureátkami jsou zástupkyně justice, advokacie, akademie i neziskového sektoru. Do Síně slávy projektu byla jako první právnička uvedena bývalá místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová.

Čtěte více

Judikatúra

Odstoupení od konkurenční doložky v pracovním právu

Velký senát Nejvyššího soudu nedávno překonal dosavadní judikaturu týkající se možnosti zaměstnavatele odstoupit od konkurenční doložky. Stalo se tak na popud nálezu Ústavního soudu (II. ÚS 1889/19). V tomto díle tak Filip Melzer a Petr Bezouška rozebírají obě rozhodnutí. Nejde čistě jen o pracovněprávní rozhodnutí, má zřetelný civilistický přesah, který též komentují a rozebírají.

Čtěte více

Právo

Nesoulad sdíleného důkazního břemene s antidiskriminačním zákonem

Sdílené důkazní břemeno (někdy označované také jako rozložené důkazní břemeno) umožňuje obětem diskriminace překonat důkazní nouzi v antidiskriminačních sporech a zvyšuje jejich šance na příznivý výsledek řízení. Jeho aplikace však v praxi naráží na zásadní problém. Nevztahuje se totiž na všechny případy diskriminace podle antidiskriminačního zákona. Současná právní úprava proto některé oběti diskriminace bezdůvodně znevýhodňuje.

Čtěte více
E-mail  pravo21@pravo21.cz E-mail  spolek@pravo21.cz

© 2024
Masarykova univerzita

Facebook     Twitter     Instagram     RSS     SoundCloud     LinkedIn