pravo21.cz  |  2. 6. 2023, 18:00

Newsletter Práva21

Milé čtenářky, milí čtenáři,


máme za sebou měsíc lásky a vstupujeme do prvního z letních měsíců. Než se ale všichni ponoříme do letní pohody, připomeňme si naše počiny za uplynulý měsíc. Všichni z nás se každodenně setkáváme se spoustou lidí - klienty, protistranou, soudcem či soudkyní, ale také s kolegy a kolegyněmi na fakultě nebo vyučujícími. Libor Neuwirth, zakladatel projektu Etiquette for every day, proto ve svém článku představuje základy etikety, které mohou být stále aktuální. Filip Melzer a Petr Bezouška se ve svém (zatím) nejnovějším díle série Judikatúra věnovali tématu předkupního práva. Do našeho podcastu si Filip Vondráček pozval Víta Alexandera Schorma, bývalého vládního zmocněnce pro zastupování před ESLP a současného zástupce ombudsmana. V dalším z květnových podcastů si Filip povídal s Ondřejem Tylečkem - partnerem společnosti LitFin, která se věnuje investicím do soudních sporů. Věnovali jsme se také srovnání povinných praxí na právnických fakultách Univerzity Karlovy a Masarykovy univerzity.


Zavzpomínejte s námi před obdobím dovolených a tepla na ty nejoblíbenější články a podcasty, které jsme v květnu vydali.

Jakub Novák
redaktor

pravo21@pravo21.cz

Kultura

Základní etiketa nejen pro právníky – vyhněte se faux pas

Víte, jak si s někým správně podat ruku? Kdo ji nabízí jako první a na co si dát pozor při schůzce? Pravidla etikety jsou běžnou součástí našich životů, aniž bychom si to třeba uvědomovali, a proto se dnes podíváme na některá základní pravidla, která využijeme nejen v pracovním, ale i osobním životě.

Čtěte více

Judikatúra

Předkupní právo

Filip Melzer a Petr Bezouška se v tomto díle zaměřili na problematiku předkupního práva, a to zejména v kontextu nájmu bytu a bytového spoluvlastnictví. To vše na pozadí rozsudku Nejvyššího soudu ze dne 13. 12. 2022, sp. zn. 26 Cdo 2923/2022.

Čtěte více
 

Podcasty

Vít Alexander Schorm: Komunikujme s orgány veřejné moci tak, aby nevznikaly negativní emoce

V podcastu se s Filipem Vondráčkem baví o zasahování vlády do případů vládního zmocněnce a také o tom, jak zlepšit činnost úřadu ombudsmana. Řeč přišla také na zřízení dětského ombudsmana a národní lidskoprávní instituce.

Čtěte více

Podcasty

Ondřej Tyleček: Litigation finance využívají i instituce s dostatkem finančních prostředků

Pozvání do pořadu Podcasty21 přijal partner společnosti LitFin Ondřej Tyleček. LitFin je jednou z největších evropských společností zabývajících se investováním do soudních sporů a toto je zároveň jeden z prvních podcastů ve střední a východní Evropě zabývající se tímto tématem. V podcastu máte možnost se dozvědět, co vlastně investování do soudních sporů neboli „litigation finance“ je a jak společnost LitFin funguje. Řeč přišla také na připravovaný zákon o hromadných soudních řízeních nebo vymahatelnost nároků v oblasti zdravotní péče.

Čtěte více

Studium

Srovnání povinných praxí studentů práv v České republice. Kde jde o nadstandard a kde o nutnost?

Skutečnost, že znalosti a zkušenosti jsou rovnocenně důležitými předpoklady pro úspěch studenta po absolvování školy, není žádným novým poznatkem. Proto jednotlivé fakulty doporučují, zajišťují či dokonce podmiňují úspěch studia absolvováním praxe. Právě praktické dovednosti a zkušenosti mohou studentům a budoucím absolventům studia práv dopomoci k lepšímu prosazení se na trhu práce.

Čtěte více
E-mail  pravo21@pravo21.cz E-mail  spolek@pravo21.cz

© 2024
Masarykova univerzita

Facebook     Twitter     Instagram     RSS     SoundCloud     LinkedIn