pravo21.cz  |  2. 4. 2022, 21:51

Newsletter Práva21

Vážené čtenářky, vážení čtenáři,

představujeme Vám přehled nejčtenějších článků a nejposlouchanějších podcastů, které jsme v březnu publikovali. Alexandra Helánová, Head of HR v advokátní kanceláři KROUPAHELÁN, v rozhovoru poradila, jak se připravit na pohovory do advokátních kanceláří. Pozvání do kulatého 30. dílu Podcastů21 přijala soudkyně ESLP Kateřina Šimáčková. Hovořila o svém dětství, koníčcích i vzpomínkách na rodinu. Také přišla řeč na cancel culture, svobodu projevu a její limity či postavení žen. Filip Melzer a Petr Bezouška v podcastu Judikatúra komentovali rozsudek Nejvyššího soudu ze dne 17. 3. 2020, sp. zn. 26 Cdo 1524/2019 (R 94/2020). V něm se dovolací soud věnoval právní úpravě podnájmu. Zabývali jsme se i právní úpravou tzv. černých skládek. Zpozornět by měly především osoby, na jejichž pozemcích se odpad nachází. Prostřednictvím zkušeností studentů, kteří se v roce 2021 zúčastnili čtrnáctého ročníku FDI Mootu, jsme přiblížili tuto mezinárodní soutěž v oblasti arbitráží.

Začtěte se a zaposlouchejte do toho nejlepšího, co jsme pro Vás v březnu připravili.

Josef Bártů
zástupce šéfredaktorky

pravo21@pravo21.cz

Rozhovory

Alexandra Helánová: Být nervózní u pohovoru je naprosto normální. O to víc chci vytvořit atmosféru, ve které se uchazeči budou cítit dobře

Jak probíhají výběrová řízení na koncipienty v advokacii? Čeho by se při nich měli uchazeči vyvarovat a čeho se naopak vůbec nemusejí bát? Na to jsme se ptali Alexandry Helánové, Head of HR v advokátní kanceláři KROUPAHELÁN.

Čtěte více

Podcasty21

Šimáčková: Násilí začíná ve slovech. Lepší je spolu mluvit, než projev zakazovat

Pozvání do „kulatého“ třicátého dílu přijala Kateřina Šimáčková, soudkyně Evropského soudu pro lidská práva. Kateřina Šimáčková hovořila o svém dětství, koníčcích i vzpomínkách na rodinu. Také přišla řeč na cancel culture, svobodu projevu a její limity či postavení žen. Jak vnímá svou nálepku coby „aktivistické soudkyně“ a jakým výzvám čelí Evropský soud pro lidská práva?

Čtěte více
 

Judikatúra

Judikatúra: Podnájem

Soudci nemohou komentovat rozhodnutí svých kolegů, advokáti si nemohou dovolit mít pověst kritiků soudních rozhodnutí. Filip Melzer a Petr Bezouška již tuto pověst mají. Vydejte se s nimi na túru světem aktuální judikatury. V tomto díle se věnují rozsudku Nejvyššího soudu ze dne 17. 3. 2020, sp. zn. 26 Cdo 1524/2019 (R 94/2020). V něm Nejvyšší soud uvedl, že se podnájemní smlouva řídí úpravou vztahu k věci, která je obsahu podnájmu nejbližší.

Čtěte více

Právo

K odpovědnosti vlastníka pozemku za tzv. černou skládku

Následující článek přináší rozbor právní úpravy upravující tzv. černé skládky. Zpozornět by měly i osoby, které sice skládku nezřídily, ale na jejichž pozemku se nachází. Příslušný správní orgán jim totiž může ukládat povinnosti i sankce.

Čtěte více

Studium

FDI Moot: jen krůček k opravdové investiční arbitráži

FDI Moot tým Masarykovy univerzity již brzy začne hledat členky a členy, kteří se popasují s novým případem a novými výzvami. Jak tato mezinárodní soutěž v simulované investiční arbitráži probíhá a co může potenciální zájemce očekávat, přiblížíme prostřednictvím zkušeností studentů, kteří se v roce 2021 zúčastnili čtrnáctého ročníku FDI Mootu.

Čtěte více
E-mail  pravo21@pravo21.cz E-mail  spolek@pravo21.cz

© 2024
Masarykova univerzita

Facebook     Twitter     Instagram     RSS     SoundCloud     LinkedIn