zasíláme Vám výběr nejzajímavějších článků a podcastů, které jsme v srpnu publikovali. V Podcastech21 jsme se od Michaly Plachké dozvěděli, jak studovat v zahraničí a přitom nepřijít o práci v České republice. Michala také prozradila svůj pohled na poskytování advokátních služeb v regionech i v Rakousku. Zabývali jsme se otázkou, jak vyřešit problém přeplněných věznic v České republice a zda se vyhlášení amnestie osvědčilo jako jedno z možných řešení. Ve dvoudílném Podcastu21 SPECIÁL o právním psaní nám Martin Kopa a Štěpán Janků prozradili, jak pracovat s definicemi a zkratkami nebo jak pracovat s délkou vět, abyste nepůsobili úsečně či rozvláčně. Informovali jsme také o úspěchu studentů Právnické fakulty Masarykovy univerzity, kteří zvítězili v letošním ročníku Česko-slovenského azylového moot courtu.
Začtěte se a zaposlouchejte do toho nejlepšího, co jsme pro Vás v srpnu připravili.
Michala Plachká je advokátka a vedoucí partnerka advokátní kanceláře PURE Legal, kterou v roce 2019 založila. Michala úspěšně absolvovala studium na University of California v Berkeley, kde strávila dvě léta. V rozhovoru se dozvíte, jak studovat v zahraničí a přitom nepřijít o práci v České republice, jak se na takovou školu dostat a jak ji nakonec i zdárně ukončit. Michala také prozradila svůj pohled na poskytování advokátních služeb v regionech i v Rakousku.
Česká republika se dlouhodobě potýká s problémem přeplněných věznic. Klausova amnestie v roce 2013 mohla pomoci tento problém vyřešit, ale počet vězňů se brzy začal zvyšovat a do čtyř let se dostal do původního stavu.Vyvstává tedy otázka, zda je právě amnestie efektivním a dlouhodobým řešením, nebo jsou zde vhodnější způsoby ke snížení počtu osob odsouzených nepodmíněně k trestu odnětí svobody.
Přinášíme pokračování dílu zaměřeného na právní psaní, kterému jsme se podívali na zoubek ještě detailněji. Řeč přišla například na poznámky pod čarou a jejich správné citování.
Dozvíte se, jak zacházet se zkratkami nebo jak pracovat s délkou vět, abyste nepůsobili úsečně či rozvláčně. Závěrem dostanete další tipy na „právněpsací“ literaturu.
Na jaře letošního roku se tým z Právnické fakulty Masarykovy univerzity zúčastnil Česko-slovenského azylového moot courtu, který již tradičně pořádá Právnická fakulta Karlovy univerzity za podpory pražské kanceláře Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Soutěž proběhla v omezené podobě i navzdory koronavirové krizi. Filip Lamparter a Denisa Tauberová nakonec díky velkému úsilí a skvělému odbornému vedení zvítězili.