pravo21.cz  |  2. 1. 2023, 10:57

Newsletter Práva21

Milé čtenářky, milí čtenáři,


konec kalendářního roku je čas vzpomínání na rok uplynulý a jeho bilancování, hodnocení. Zavzpomínejte spolu s námi a připomeňme si to nejoblíbenější z prosince roku 2022. Těsně před Vánoci jsme přinesli rozhovor s Jaromírem Tauchenem o životě a osobnosti Vladimíra Kubeše, který jste si oblíbili natolik, že se stal nejčtenějším článkem prosince. Dvojice dílů podcastové série Judikatúra vás rovněž zaujala – poslouchali jste jak díl věnující se omezené svéprávnosti a bezdůvodnému obohacení, tak jubilejní dvacátý díl o výuce na právnických fakultách v ČR. V rámci příprav na lednové volby prezidenta je vhodné si připomenout i článek Filipa Vondráčka o roli prezidenta v České republice a proč si svého favorita či favoritku dobře promyslet. Posledním prosincovým podcastem byl rozhovor s Ivo Pospíšilem, soudcem Nejvyššího správního soudu, mimo jiné o jeho působení na Ústavním soudě nebo například o svobodě projevu.


Připomeňme si prosinec v Právu21 a vstupte spolu s námi (s)právně do nového roku.

Jakub Novák
redaktor

pravo21@pravo21.cz

Rozhovory

Rozhovor s Jaromírem Tauchenem o životě Vladimíra Kubeše

Profesor Vladimír Kubeš (19081988) patřil ke druhé generaci vyučujících na Právnické fakultě Masarykovy univerzity. Vzhledem k jeho politickému pronásledování po únoru 1948 a nemožnosti publikovat výsledky jeho vědecké práce je jeho jméno a dílo dodnes nedoceněno a neprávem opomíjeno.

Čtěte více

Judikatúra

O právnickém učení

Pokud chcete vědět, kdo nafackoval Filipu Melzerovi a komu naopak nafackoval Petr Bezouška, zaposlouchejte se do dílu věnovanému výuce práva. Pozvání přijal Marek Zápotocký, doktorand na Právnické fakultě Univerzity Palackého, aby pohovořil o svých zkušenostech se studiem práva.

Čtěte více
 

Judikatúra

Omezená svéprávnost a bezdůvodné obohacení

Tentokrát o rozhodnutích Nejvyššího soudu ze dne 10. 7. 2020, sp. zn. 28 Cdo 527/2020 a ze dne 1. 9. 2020, sp. zn. 28 Cdo 1311/2019.

Čtěte více

Právo

Proč si vybrat prezidenta?

Volební kampaně jsou v plném proudu a výběr nové hlavy státu se rychle blíží. Proč bychom se ale vlastně měli zamyslet nad tím, koho si zvolíme za prezidenta? Důvodů je hned několik a rozhodně se nejedná o událost, která by nám měla být lhostejná.

Čtěte více

Podcasty

Ivo Pospíšil: Vypínání dezinformačních webů je kontraproduktivní

V rozhovoru se Ivo Pospíšila ptá Jan Šlajs například na roli správního soudnictví, rozsah soudního přezkumu, svobodu projevu, ale také na Ústavní soud a jeho podobu v minulosti a v budoucnu.

Čtěte více
E-mail  pravo21@pravo21.cz E-mail  spolek@pravo21.cz

© 2024
Masarykova univerzita

Facebook     Twitter     Instagram     RSS     SoundCloud     LinkedIn